Základní škola Josefa Kajetána Tyla
a Mateřská škola Písek, Tylova 2391


Počasí

,,Byly jsme tam taky“

V pátek 14. října jsme se všemi žáky 9. ročníků navštívili literárně – dějepisnou výstavu o životě a díle spisovatelky Dagmar Šimkové.

Myslím si, že pro všechny žáky, kteří vyplňovali pracovní listy a četli jednotlivé informační tabule poskytnuté škole panem Markem Andělem, to bylo velice poučné.

Nejprve nám paní učitelka Raabová poutavě vyprávěla o spisovatelčině rodině, o jejím dětství a i jaké starosti a problémy ji provázely jejím nelehkým životem. Všechny asi zaujalo, že Dagmar Šimková strávila 14 let ve vězení. A o téhle kruté zkušenosti napsala své největší a jedinečné literární dílo „Byly jsme tam taky“.

Také nás překvapilo, že pocházela ze stejného města jako my, z Písku. Ale poté, co ji propustili z komunistického vězení, kam se dostala za rozdávání letáků kritizujících tehdejší české socialistické prezidenty a soudobou situaci v Čechách, se už domů vrátit nemohla. Jejich dům byl státem zabaven, a proto se Dagmar Šimková po srpnové invazi v roce 1968 odstěhovala do Austrálie.

Ve skupinách jsme pracovali s pracovními listy, pročítali pečlivě jednotlivé panely a diskutovali o všem, co jsme se dozvěděli. Na závěr jsme pak vytvořili myšlenkou mapu se všemi informacemi a postřehy, které nás nejen velmi obohatily, ale i dost překvapily.

Tereza Šefránkova a 9. A a Mgr. Martina Pobříslová

 

 

Některé další postřehy deváťáků:

Ve vězení spisovatelku strašně šikanovali

Zavřeli jí za takovou maličkost na 18 let

Strašná hrůza ve vězení

Její symbol svobody byl bílý racek

Veliká bojovnice

Ve vězení byla i její matka

Chování dozorců bylo otřesné, ženy ve vězení neměly vůbec žádná práva

 

Stáhnout soubor

    P1490511P1490512P1490516

Další Aktuality

Konzultační odpoledne

Informační schůzka pro rodiče budoucích prvňáčků

Nabídka volného místa – hledáme češtináře/češtinářku

Aktuální informace Policie ČR

Seznam dětí pod přiděleným registračním číslem přijatých k předškolnímu vzdělávání ve školním roce 2021/2022 – 11.MŠ Na Ryšavce

Seznam dětí pod přiděleným registračním číslem přijatých k předškolnímu vzdělávání ve školním roce 2021/2022 – 5.MŠ Fügnerovo nám.