Základní škola Josefa Kajetána Tyla
a Mateřská škola Písek, Tylova 2391


Počasí

Dominik zachránce

převzato z: http://www.mupisek.cz/starostka-podekovala-za-zachranu-zivota-ditete/d-26528

Tragicky mohla 6. února skončit hra dvou malých sourozenců u řeky pod Kamenným mostem v Písku. Touha prozkoumat led, pak uklouznutí a desetiletý školák se i s taškou na zádech propadl do vody.

„Byl jsem asi ve třetině mostu, když jsem uslyšel nějaký podivný křik od řeky. Podíval jsem se tím směrem a obě děti uviděl. Holčička, asi sedmiletá, stála na břehu a kluk byl po krk ve vodě. Rozběhl jsem se k nim a sklouzl dolů po hrázi k řece. Lehl jsem si na břicho a chytil dítě za ruce,“ líčí dramatické okamžiky Leonard Doskočil, pracovník městského úřadu, který se tou dobou právě vracel z práce.

Spolu s ním přispěchali na pomoc dítěti ještě další dva zachránci. Jedním z nich byl Dominik Brousil, žák deváté třídy Základní školy J. K. Tyla. „Ten další byl cizinec, snad Ukrajinec nebo Moldavan, myslím, že někdo z těch, co pracují v průmyslové zóně,“ říká Leonard Doskočil. „Společně se nám podařilo chlapce vytáhnout doslova za pět minut dvanáct. Už z něj byla vidět skoro jen ta školní brašna, kterou měl na zádech. V šatech nasáklých vodou byl, i pro nás tři, neskutečně těžký. Bylo jen otázkou chvilky, kdy ho proud strhne pod led.“

I když po Kamenném mostě tou dobou procházeli lidé, nikdo další se k zachráncům nepřidal. „Nevím, jestli si nevšimli, měli strach nebo jim to bylo jedno… Každá další ruka by v tu chvíli byla potřebná,“ přemítá Doskočil.

Ještě než přijeli přivolaní záchranáři, byly obě děti v bezpečí. Leonarda Doskočila a Dominika Brousila přijala dne 28. února starostka města Eva Vanžurová, aby jim za záchranu života dítěte poděkovala. Identita třetího zachránce, který pomohl tonoucího chlapce dostat na břeh, ale hned na to odešel, není známa. „Díky lidem, jako jste vy, se my všichni můžeme cítit bezpečněji. Hluboce si vašeho činu vážím,“uvedla starostka.

„Vůbec jsem neřešil, jestli se mi může něco stát. Prostě bylo třeba pomoci, a tak jsem to udělal,“ zhodnotil své jednání patnáctiletý Dominik, který si za svou duchapřítomnost a odvahu vysloužil pochvalu ředitele školy.

Irena Malotová, tisková mluvčí

Stáhnout soubor

    Dominik 1Dominik 2

Další Aktuality

Ladovská zima i na Tylovce

Nabídka volného místa na 11.MŠ Na Ryšavce trvá

Charitativní andílci nejen ve škole na jarmarku…

Stávka 27. 11. 2023 potvrzena

Potvrzení stávky v pondělí 27.11.2023

Tylovka a stávka