Základní škola Josefa Kajetána Tyla
a Mateřská škola Písek, Tylova 2391

... a kam vyrazíš o prázdninách ty?

Hurá do školy!

Dnes je úterý, 07. července, svátek má Bohuslava, gratulujeme!

Léto budiž pochváleno aneb ZOO Tylovka

Dobré ráno žáci a žákyně, kolegové a kolegyně a všichni, kdo právě posloucháte čtete tyto řádky.

 

V posledních čtyřech letech se stalo tradicí, sladit téma závěrečných slov školního roku s grafikou našeho webu. V minulých letech jsem k vám mluvil jako kapitán lodi, strojvedoucí vlaku nebo ředitele cirkusu.

 

Letos mě administrátor našeho webu pan Peterek (moc děkujeme za výbornou spolupráci v průběhu celého roku) pasoval do role ošetřovatele v ZOO :-)

 

Je to myslím přeneseně i velmi trefné. Napadlo mě, že jsme okusili v posledních třech měsících, jaké to vlastně je být obrazně v kleci a žít s omezením. Nechci tím vůbec zpochybnit funkci zoologických zahrad, mám je rád a uvědomuji si jejich nesporné zásluhy na ochraně zvířat, jejich záchraně a vědeckém zkoumání a vychovávání generací k odpovědnému vztahu k přírodě. Všichni se v zoologických zahradách snaží o to, aby zvířata žila pokud možno v podmínkách co nejbližších přirozenému životu druhu v přírodě. Díky existenci zoologických zahrad se také podařilo zachránit již řadu vymírajících druhů.

 

Jaký byla tedy ta naše letošní ZOO Tylovka?

 

Bylo to zahrada vskutku zajímavá, různorodá a plná bádání. Zažili jsme samozřejmě i chvíle méně příjemné spojené s uzavřením zahrady z důvodu karantény. Tak už to i v ZOO chodí, když se začne šířit nebezpečné onemocnění. Přesto, že je byla zahrada zavřená, mnozí pracovníci do ní chodili aby zabezpečili její provoz, všichni další se snažili zabezpečit podobné ze svých domácích výběhů.

 

 

O to víc mě těší, že se většina z vás žáků i přes nouzový stav poctivě učila, komunikovala se svými učiteli a plnila úkoly. Odměnou je vám to, co vám nikdo nikdy nevezme. Vaše dovednosti, vaše umění, vaše zážitky a budoucí úspěchy.

 

Zoologické zahrady mají rádi především ti nejmladší – prvňáčci. Ti jsou zde i dnes často v doprovodu rodičů (kteří musejí čekat venku) a společně se těší z prvního vysvědčení. Všichni do jednoho ukázali, že jsou platnými členy naší ZOO a čekají je i další pavilóny.

 

Zato v pavilónu šelem z devátých tříd (promiňte mi to přirovnání, něco jsem vybrat musel) moc veselo není. Je tady chvíle, na kterou se sice dlouho těšili, ale zároveň díky karanténě o mnohé přišli. Dnes se jim ze ZOO moc chtít nebude a nejedna vstupenka navlhne od sloních a krokodýlích slz…

 

Cirkus by nemohl fungovat bez ošetřovatelů, zvěrolékařů, ale také ne bez krmičů, uklízeček a mnohých dalších neviditelných, kteří vše ve skrytu zraků návštěvníků zařizují.

 

Děkuji tedy všem pracovníkům – kolegům a kolegyním pedagogům i nepedagogům za jejich poctivou, nápaditou a iniciativní práci navzdory všemu, co nám práci nedělá lehkou a navzdory tomu, co nás letos omezilo.

 

Náš web se ptá ve svém záhlaví, kam letos vyrazíte na prázdniny… Ať už to bude kamkoliv, věřím, že si je letos užijete více než kdy jindy. A pokud náhodou doputujete do nějaké ZOO tak vězte, že tím pomáháte všem zvířatům, nejen těm, které si můžete prohlédnout.

 

Přeji vám všem krásné léto, užijte ho ve zdraví a načerpejte síly.

 

Naše ZOO znovu otevírá po letní pauze v úterý 1. září 2020 v 8:00 hodin.

 

Těším se na vás.

 

 

Pavel Koc

ústřední ošetřovatel ZOO Tylovka

Stáhnout soubor

Další Aktuality

Rozdělení žáků 1. tříd

Tylovka v létě nespí

Úřední hodiny ve škole o prázdninách

Prázdninový KORONA speciál Tyláčku je tady!!!

Obědy v den vysvědčení

Organizace posledního týdne 22.-26.6.