Základní škola Josefa Kajetána Tyla
a Mateřská škola Písek, Tylova 2391


Počasí

Příběh o sv. Mikuláši v KMŠ

 

Již několik let probíhá mikulášská nadílka v KMŠ trochu netradičně. Na základě domluvy na  schůzce rodičů jsme dospěli k názoru, že do naší školky nebudeme zvát žádné převlečené Mikuláše, natož pak čerty. Shodli jsme se na tom, že se nám nelíbí  strašení dětí čerty, ani  se nám nezdá vhodný způsob nadílky, kdy od Mikuláše děti dostávají dáreček  za básničku či slib, že budou hodné.  Učíme děti, že milovat druhé máme, aniž čekáme odměnu, že to není „něco za něco“ – nadílka za básničku. Snažíme se dětem ukazovat postavu sv. Mikuláše jako vzor toho, kdo uměl darovat  nezištně. V dnešní společnosti bohužel děti často vnímají přístup „co za to“ a jsou vychovávány metodou odměn a trestů.   V příbězích ze života svatého Mikuláše děti mohou vnímat něco jiného, lásku bez podmínek. Tyto příběhy jsou sice jen legendami, ale dětem mohou pomoci  naučit se vnímat Mikuláše jako vzor chování.

O nadílku ale samozřejmě děti v KMŠ nepřichází. Rozdílení  mikulášských sáčků s dobrotami se stává součástí zdramatizovaného příběhu, kdy jsou děti vtaženy do děje, samy příběh dotváří a prožijí tak  zážitek, který  je pouze pozitivní.

 

 

 

Stáhnout soubor

Další Aktuality

Akce KMŠ leden a únor 2022

Provoz KMŠ v lednu 2022

Karanténa ve třídách KMŠ – leden 2022

PF 2022

Vánoční přání z KMŠ – „Vole, zbláznil ses?“

Karanténa ve třídě Sluníček