Projekt EDISON

PROJEKT EDISON NA TYLOVĚ ŠKOLE

Týden od 21. do 28. května byl na naší škole velmi zajímavý. Nesl se totiž ve znamení mezinárodního projektu Edison.  Projekt  nám zprostředkovala společnost Aiesec.

Na projekt jsme se pečlivě připravovali několik týdnů dopředu, vlastně od chvíle, kdy jsme se o něm dozvěděli. Všechno začalo v neděli 21. května, kdy večer přijely naše stážistky. Zahra Gari z Indie a Li Zihan z Číny, která v současné době studuje v Singapuru. Obě děvčata jsou studentky vysoké školy. Na nádraží už na ně netrpělivě čekaly hostitelské rodiny, které si je hned odvezly domů.

V pondělí ráno jsme se všichni sešli ve škole, kde nás čekalo uvítání ředitelem školy Pavlem Kocem. Žáci školy se potom sešli v aule, kde proběhlo i představení celého projektu. Po prohlídce školy ve společnosti  hostitelek a ředitele školy už naše stážistky čekala práce s dětmi.

Během vyučovacích hodin se Zahra a Zihan představily našim žákům a  seznámily je se základními informacemi o svých zemích. Měly připravené krásné prezentace, doplněné hudbou. Vše probíhalo v angličtině, děti si tak měly možnost  prakticky vyzkoušet, že angličtina opravdu funguje a je dobré se ji učit. Těm mladším samozřejmě pomohli vyučující, kteří byli ve třídě po celou dobu přítomni.

Úterý bylo ve znamení tzv. Global Village. Zahra a Zihan si v jídeně připravily každá malý stánek s věcmi, které jsou typické pro jejich zemi a kulturu. Jednotlivé třídy se střídaly a měly možnost si vše vyzkoušet a osahat. Dívky obdivovaly oblečení stážistky z Indie a všechny děti byly nadšené tím, že si z akce odnesly své jméno napsané v čínských znacích a v jazyce hindi.  Po skončení náš už čekala cvičná kuchyňka, kde obě stážistky ve společnosti děvčat ze 7. ročníku připravily typická jídla. Využili jsme toho, že jedna z hostitelek je Američanka, a tak se vařilo po čínsku, indicku, americku a samozřejmě i po česku. A všem moc chutnalo, sklidili jsme pochvalu i od našich paní kuchařek.

Aby si děvčata odpočinula, vyrazili jsme ve čtvrtek do Prahy. Našim hlavním městem byly obě stážistky nadšené. Obdivovaly krásné památky, prohlédly si Pražské Jezulátko, Karlův most, Hrad a samozřejmě došlo i na ochutnávku jídla a nezbytné nákupy drobností. Počasí nám přálo, a tak to byl skvělý den.

Týden utekl jako voda a v pátek už nás čekal poslední den ve škole. Opět probíhala práce stážistek ve třídách. Děti už se rozpovídaly, a tak došlo na všetečné dotazy. Po vyučování  se stážistky rozloučily s ředitelem školy. Pak už jsme se všechny odebraly na poslední oběd v naší školní jídelně. Mimochodem, stážistkám u nás ve škole moc chutnalo, byly překvapené množstvím ovoce a zeleniny, která naše děti mají na výběr.

Za ten týden jsme zažili tolik věcí, že to nejde ani vypovědět. Velkým zážitkem byla i návštěva písecké indické restaurace ve společnost rodilé Indky. Dozvěděli jsme se, jak se které jídlo správně připravuje a jí. Také jsme se seznámili s tím, jak se žije jinde, a uvědomili jsme si, že přestože byla děvčata z opačného konce světa, mají úplně stejné problémy jako naši mladí lidé, že mají ráda zábavu, stejnou hudbu. Překvapivou informací pro nás bylo, jak funguje vzdělávání v Indii a Číně, děti tím byly překvapené. Došlo samozřejmě i na společné fotografie.

A co jsme od projektu očekávali a jestli naše očekávání splnil? Hlavně jsme očekávali zlepšení jazykových dovedností našich žáků, chtěli jsme, aby si vyzkoušeli praktickou komunikaci v angličtině, a navíc s někým, jehož angličtina není ta britská, na kterou jsou zvyklí ze školy. Většina dětí byla velmi překvapena, jak jim to šlo. Také jsme se chtěli seznámit s tím, jak se žije jinde, jaké lidé jinde řeší problémy, jaký mají životní styl a co jim chutná. A zjistili jsme, že jsme si velmi podobní.  Rozšířili jsme si obzory o dvou velkých světových kulturách – indické a čínské, a to se nikomu z nás neztratí.

V neposlední řadě bychom rádi poděkovali oběma hostitelským rodinám, Hurtíkovým a Hartmanovým, že poskytly stážistkám zázemí a vzorně se o ně postaraly.

P. Reinišová, koordinátorka projektu

EDISON 1EDISON 2EDISON 3EDISON 4EDISON 5EDISON 6