Projekt Přesýpací hodiny ve fyzice

Jak se budí technici na Tylovce?

Třeba výrobou vlastních přesýpacích hodin, ke kterým není potřeba žádného drahého materiálu. Jsme Ekoškolou, tak zkoušíme recyklovat i to, co již dosloužilo nebo by se vyhodilo (plastové láhve různých tvarů, skleničky od pečených čajů….). Žáci v 6. A dostali při hodině fyziky nelehký úkol – vytvořit z dostupných (levných) materiálů funkční přesýpací hodiny. Někteří pracovali doma úplně sami, jiným pomáhal radou (drobnou pomocí) tatínek či dědeček. A výsledek? Sedm funkčních modelů a každý originál!  U některých odměřoval čas sypající se písek, u jiných krupice či sůl nebo dokonce rýže.

Někteří (možná budoucí technici) se ptali na další výzvu. Tak, co třeba vodní hodiny? Nebo snad sluneční? Zkusíte to také? Šikovnosti a kreativitě se meze nekladou! Třeba to budete vy, kdo vymyslí takový vynález, který jinému pomůže nebo usnadní práci či život.

Hodně zdaru, zlaté české šikovné ruce a spoustu nápadů!

Ing. Hana Divišová, Ph.D.