Dnes je pondělí, 23. listopadu, svátek má Klement, gratulujeme!

Projekt Přesýpací hodiny ve fyzice

Jak se budí technici na Tylovce?

Třeba výrobou vlastních přesýpacích hodin, ke kterým není potřeba žádného drahého materiálu. Jsme Ekoškolou, tak zkoušíme recyklovat i to, co již dosloužilo nebo by se vyhodilo (plastové láhve různých tvarů, skleničky od pečených čajů….). Žáci v 6. A dostali při hodině fyziky nelehký úkol – vytvořit z dostupných (levných) materiálů funkční přesýpací hodiny. Někteří pracovali doma úplně sami, jiným pomáhal radou (drobnou pomocí) tatínek či dědeček. A výsledek? Sedm funkčních modelů a každý originál!  U některých odměřoval čas sypající se písek, u jiných krupice či sůl nebo dokonce rýže.

Někteří (možná budoucí technici) se ptali na další výzvu. Tak, co třeba vodní hodiny? Nebo snad sluneční? Zkusíte to také? Šikovnosti a kreativitě se meze nekladou! Třeba to budete vy, kdo vymyslí takový vynález, který jinému pomůže nebo usnadní práci či život.

Hodně zdaru, zlaté české šikovné ruce a spoustu nápadů!

Ing. Hana Divišová, Ph.D.