Základní škola Josefa Kajetána Tyla
a Mateřská škola Písek, Tylova 2391

Dnes je pondělí, 22. října, svátek má Sabina, gratulujeme!

Včelaři na Tylovce

Tak jako v minulých létech, tak i letos pokračuje spolupráce Základní a Mateřské školy J.K.Tyla v Písku se Včelařským spolkem Apicentrum vzdělávání Václava Jakše z.s. z Protivína v enviromentální výchově dětí novým projektem „Žijeme spolu na jedné planetě“.

 

Cílem projektu je získat u žáků povědomí o prospěšnosti chovu včel v naší přírodě nejenom pro získávání včelích produktů, ale především pro zajištění opylovací činnosti hmyzomilných rostlin a nutnosti tak neustále zlepšovat životní prostředí ve svém okolí. Na tomto příkladu chceme teoretickou a praktickou formou zvýraznit i člověka jako součást přírody a také jeho odpovědnost za stav životního prostředí, ke kterému lze přispět i chovem zdravých včelstev. Jednotlivá zaměstnání jsou rozložena v průběhu školního roku do pěti na sebe navazujících částí.

 

V rámci tohoto projektu realizujeme v období listopadu a prosince besedy o ŽP a přírodních materiálech, spojené v hodinách výtvarné výchovy s výrobou vánočních ozdob a svíček ze včelího vosku. V zimních měsících (leden – březen) nabízíme školám v jejich společných prostorách týdenní expozici 10 kusů výukových panelů z Výzkumného ústavu včelařského, které jsou velmi dobře zpracované a pochopitelné i pro žáky základních škol. Pro nedostatek finančních prostředků nám tyto panely zapůjčila Okresní organizace píseckých včelařů. Péčí našeho včelařského spolku budou vytištěny letáky pro žáky, surfující na internetu, se seznamem a adresami  zajímavých včelařských stránek.

 

Na jaře (březen – duben) pokračujeme v besedách se žáky, doplněných videoprojekcí o životě včel a významu jejich  činnosti v přírodě, včetně správného užití včelích produktů, spojených s propagační ochutnávkou pastového medu. V období květen a červen nabízíme těmto již částečně poučeným žákům exkurzi s praktickou ukázkou života včel ve vybudovaném Naučném včelíně v Protivíně, kde zabezpečíme děti včelařskými ochrannými pomůckami ( včelařský klobouk a rukavice ). Tyto exkurze budou prováděny za účelem motivace dětí k překonání jejich přirozeného strachu ze žihadel. Naučný včelín je vybaven i proskleným pozorovacím úlem. Exkurze jsou pro děti zajímavé, velmi dobré zkušenosti máme i s protivínskými předškoláky.

 

Na prázdninové měsíce motivujeme žáky k pozorování včel v přírodě s využitím jejich fotoaparátů ( i v mobilních telefonech ). Získané fotografie mohou průběžně zasílat do e-mailové schránky našeho včelařského spolku. Tato soutěž s názvem „Včely prázdniny nemají“ bude začátkem nového školního roku vyhodnocena a výherci obdrží medové ceny.

 

Dlouholetá spolupráce se oběma zúčastněným subjektům daří na základě uzavřené vzájemné „Dohody o partnerství“ ke spolupráci na výše uvedeném projektu. Tuto dohodu máme také potvrzenou se školou E.Beneše v Písku, kde bude zmíněná expozice následně instalována. I na této škole je o naší práci zájem a vzájemná spolupráce trvá již několik let. Koncem minulého roku jsme začali  spolupracovat s Gymnáziem a ZŠ ve Vodňanech, kde jsme se setkali pro naší práci s velkým pochopením a podporou. Věříme, že se naše snaha časem kladně projeví i na jiných místech. Všem, kteří s námi již spolupracují nebo nás finančně podporují patří naše poděkování.

 

Josef Rotbauer -předseda z.s.

Apicentrum vzdělávání Václava Jakše Protivín

Stáhnout soubor

    20180108_09463620180108_094926DSCN3879DSCN3896IMG_0126IMG_0127IMG_0128IMG_0129IMG_0130IMG_0131IMG_0132IMG_0133IMG_0134IMG_0135

Další Aktuality

Vernisáž výstavy Naše republika 16.10.2018

Pozvánka na výstavu ve škole – 100. výročí republiky

Výroční zpráva o činnosti školy ve školním roce 2017/2018

OZOBOT je tu pro nás/vás

Kroužky doplňkové činnosti 2018/2019

Kroužky školní družiny a školního klubu 2018/2019