Základní škola Josefa Kajetána Tyla
a Mateřská škola Písek, Tylova 2391


Počasí

Vernisáž výstavy Naše republika 16.10.2018

V prostorách školní galerie Základní školy Josefa Kajetána Tyla v Písku proběhla v úterý 16. 10. 2018 v rámci oslav 100. výročí vzniku samostatného Československa vernisáž výstavy výtvarných prací „Naše republika“.

 

Vernisáž byla zahájena kreativní a vtipně uvedenou módní přehlídkou, která přinesla průřez módních trendů minulých 100 let. Své modely zde předvedly žákyně devátých tříd. Následovalo působivé vystoupení školního sboru, který nastudoval pro tuto příležitost původní československou hymnu i píseň „Ach synku, synku“. Výstavu zahájil pan ředitel Pavel Koc. Poté vystoupili hosté. Pan Milan Kurstein, umělecký vedoucí a režisér divadelního spolku Prácheňská scéna, připomněl v dobovém kostýmu události vyhlášení republiky v Písku již 14. října 1918. Pan Jaroslav Pospíšil, zástupce Českého svazu bojovníků za svobodu, připomněl i novodobější boj za svobodu v roce 1945. Hosty vernisáže byly dále i členky Československé obce legionářské.

 

Poté si návštěvníci vernisáže prohlédli s velkým zájmem výstavu výtvarných prací žáků, spojených se vznikem Československa a životem v něm v jeho prvních desetiletích.

 

Tvůrci výstavy se snažili představit si, jak tenkrát lidé žili, jak se oblékali, jaké výrobky si mohli zakoupit, jak vypadal tehdejší kulturní život (literatura, výtvarné umění, architektura…), nebo politická scéna.

 

Záměrem nebylo postihnout detailně vše. Je to jen ochutnávka tehdejšího života viděna očima žáků základní školy. Do tvorby se mohli zapojit žáci 4.-9. tříd. Práce vznikaly ve druhém pololetí školního roku 2017/2018 a počátkem tohoto školního roku.

 

Na výstavě se setkáte s portréty politiků, kteří stáli u zrodu Československa, s některými spisovateli, s malíři, hudebníky, filmovými herci, ale i s průmyslníky, vynálezci a s dalšími známými osobnostmi tehdejší společnosti. Část výstavy je věnována i osobnostem našich dějin, na které jsou žáci pyšní (od 14. století po dnešek). Na dalších panelech uvidíte české automobily, módní návrhy, poštovní známky (od prvních návrhů známek Alfonse Muchy až po známky z 60. let), dobové reklamy, ukázky funkcionalistické architektury, parafráze obrazů českých malířů první poloviny 20. století a další portréty slavných.

 

Touto akcí žáci a učitelé Základní školy Josefa Kajetána Tyla v Písku tvořivě oslavili 100. výročí vzniku samostatného Československa.

 

Mgr. Pavla Šrůtová, vedoucí vzdělávací oblasti Člověka a svět kultury

Stáhnout soubor

    IMG_6970IMG_6982IMG_7010IMG_7015IMG_7017IMG_7026IMG_7034IMG_7047IMG_7048IMG_7049IMG_7052

Další Aktuality

Letní příměstské tábory 2024

Hledáme uklízečku/uklízeče do ZŠ

Karneval školní družiny

Den otevřených dveří v 1. třídách

Pozvánka na akci V tanečním rytmu 2024

Celoškolní projektový den civilní ochrany