Základní škola Josefa Kajetána Tyla
a Mateřská škola Písek, Tylova 2391


Počasí

Žáci Tylovky na Evropském dni v polském Slupsku

Vybraní žáci naší školy, členové pěveckého sboru, se v rámci projektu Erasmus+ zúčastnili akce Dny evropské kultury v polském Slupsku. Níže si můžete přečíst všeříkající dojmy a zážitky z tohoto pěkného zájezdu.

 

V pátek 3.května v 9:50 jsme se všichni sešli na letišti v Praze. Do Gdaňsku jsme odlétali v 11:50 s přestupem ve Frankfurtu. Na letišti v Gdaňsku nás s úsměvem na tváři přivítal Jacek Borucki, který se o nás po celý pobyt v Polsku staral. V autobuse na nás čekali ještě žáci ze španělské školy, se kterými jsme se všichni rychle skamarádili. Okolo desáté hodiny večer jsme přijeli na ubytování. Ubytováni jsme byli v obci Lacko, kde nás ještě ten den čekala večeře. Následující den nás čekal výšlap k nedalekému jezeru a do města Jaroslawiec. Tam jsme si prohlédli nádherné Baltské moře, následovala prohlídka majáku a muzea jantaru. Po obědě nás čekal kurz přežití, kde jsme si vyzkoušeli, jak rozdělat oheň, přefiltrovat vodu nebo postavit přístřešek. Další den, tedy 5. května, jsme měli kurz pečení v místní pekárně. Poté jsme se přemístili do města Ustka, kde jsme si udělali procházku po pláži a následně přejeli do města Slupsk, kde jsme byli ubytováni v internátu. V pondělí 6. května se konal v divadle a ve škole Evropský den. Zahrnoval naše vystoupení. Vystupovali jsme v místní filharmonii, kde jsme zazpívali, zatančili a předvedli tradiční českou svatbu. Další den jsme navštívili místní školu, galerii jantaru, radnici a Údolí Charlotty, kde nás čekalo vystoupení cvičených tuleňů. 8. května ve středu jsme odjížděli do Gdaňsku. Na letišti nás čekalo rozloučení se španělskými kamarády, které se neobešlo bez slz. Poté jsme si prošli město Gdaňsk, které je opravdu nádherné. Navštívili jsme také muzeum 2. světové války. Po prohlídce muzea jsme odjeli na letiště. Odlétali jsme v cca 18:30 z Gdaňsku a v cca 21:45 z Frankfurtu. V půl noci jsme se všichni už i se svými kufry rozloučili. Myslím si, že po tomto týdnu budeme mít všichni krásné vzpomínky na celý život.

Barbora Velková, 9.A

 

 

Upřímně jsem vůbec nevěděla, co od toho mám čekat. Jestli tam bude zábava nebo budeme pořád někde zavření, protože bude jen pršet. Když už jsme přiletěli do Gdaňsku a já uviděla ty veselé a milé tváře španělských dětí říkala jsem si, no tohle bude ještě legrace. A to taky byla. Celý ten týden jsem si úplně nejvíc užila. Ano, nejdřív jsem si říkala, to jako budeme jen chodit? Ale když o tom přemýšlím teď, byla to ta nejlepší věc, kterou jsme mohli dělat. Navštívili jsme tolik krásných míst a tolik jsme se toho dozvěděli. A za to moc děkuji, že si někdo dal práci to všechno vymyslet a zařídit. Asi úplně nejvíc a nejradši budu vzpomínat na skupinku Španělů, kteří tam s námi trávili čas. Byl to prostě úžasný týden plný zážitků, nových přátel a zábavy.

Sára Morávková, 9.A

 

 

V Polsku se mi moc líbilo. Se svými spolužáky jsem navštívila několik míst, která mě zaujala i překvapila. Také jsem se seznámila s několika žáky ze Španělska. Líbilo se mi Baltské moře, u kterého jsem byla poprvé. Také jsem si koupila jeden jantar, který je pro Baltské moře typický a bude připomínat tento výlet.

Aneta Jačková, 7.A

 

 

Začátek května jsme s některými členy školního pěveckého sboru, s panem učitelem Ředinou a s panem ředitelem strávili v Polsku. Náš polský průvodce Jacek měl pro nás připravený bohatý program plný objevování polské kultury, návštěv historických center, jantarových muzeí a přírody. Společně s námi zde trávily čas i děti ze Španělska, se kterými jsme se rychle spřátelili. V pondělí ve slupském divadle jsme Polákům a Španělům předvedli, jak vypadala klasická česká venkovská svatba asi před 200 lety.

Klára Malafová, 9.B

 

 

Nejhezčí na tom bylo, že všichni k nám byli milí a ohleduplní. Španělé byli spíše hraví a Poláci zase pečliví. Obešli jsme spoustu krásných míst a každý večer jsme si naprosto vyčerpáni lehali do postelí. Vystoupení se také povedlo.

Prokop Vovesný, 7.A

 

 

Když jsme poprvé vzlétli, já poprvé v životě, byl to krásný zážitek. Také se mi líbil výlet k moři a návštěva tamějšího pekařství. Učili jsme se péct housky a dostali jsme na svačinu výborné sladké koblihy. Celkově bylo v Polsku nádherně a moc jsme si to užili.

Jan Havle, 9.B

 

 

Pobyt v Polsku stál vážně za to. Byl to nezapomenutelný zážitek, ať už vycházka k Baltskému moři, krmení cvičených tuleňů nebo muzeum jantaru. Jsem ráda, že jsme mohli pořadatelům všechny naše zážitky oplatit naším vystoupením.

Johana Kheková, 9.B

 

 

Polsko byl opravdu super zážitek. Skvělá atmosféra a výborný průvodce, polský učitel, Jacek. Pěkně jsme v Polsku s p. uč. Ředinou reprezentovali naši českou kulturu a vše se vydařilo.

Jakub Málek 7.A

 

 

V Polsku se mi líbilo téměř vše. Dobré jídlo, příjemní lidé, krásné dny v polské škole a spousta dalších zážitků. Děkuji všem účastníkům zájezdu.

Jacob Zeman, 7.A

 

 

Celý výlet byl moc hezký. Navštívili jsme města Lacko, Ustka, Jaroslawiec, Slupsk. Ve Slupsku jsme vystupovali na Mezinárodním dni evropské kultury. Uchvátilo mne město Gdaňsk, kde jsme si prošli velkolepé muzeum 2. světové války a také starobylé centrum města.

Natálie Velacková, 9.A

 

 

Já na závěr přidám, že jsem byl na naši výpravu opravdu hrdý. Pan kolega Ředina s členy sboru připravili poutavé představení plné tradiční českých písniček, zahráli scénku inspirovanou lidovým folklórem, zazněla nejkrásnější česká píseň – naše hymna i úryvek Smetanovy Vltavy v podání Kláry Malafové. Já, hudební antitalent, jsem měl tu čest doprovodit toto těleso hrou na fanfrnoch na půdě polské filharmonie, nadto si zatančit na pódiu polku Škoda lásky. No řekněte sami, učit polku v Polsku…Cítil jsem se opravdu jako reprezentant naší země, města i školy. A také bych moc rád poděkoval polskému kolegovi Jackovi za skvěle zorganizovanou návštěvu i celý projekt na místě.

Mgr. Pavel Koc, ředitel školy

 

 

Sestavil: Mgr. Patrik Ředina, sbormistr, vedoucí výpravy

 

Stáhnout soubor

    Gdaňsk letištěGdaňsk muzeum WWIIJaroslawiec u mořeMáme rádi...Slupsk na radniciŠkola SlupskVe škole - dějepisVe školeVystoupení 1Vystoupení 2Vystoupení 3

Další Aktuality

Letní příměstské tábory 2024

Hledáme uklízečku/uklízeče do ZŠ

Karneval školní družiny

Den otevřených dveří v 1. třídách

Pozvánka na akci V tanečním rytmu 2024

Celoškolní projektový den civilní ochrany