Základní škola Josefa Kajetána Tyla
a Mateřská škola Písek, Tylova 2391


Počasí

Erasmus+ Mezinárodní projekt Tylovy školy pokračoval v Polsku

Jak jsme již informovali, od září 2017 jsme vstoupili do mezinárodního projektu Jeden svět, jedna budoucnost. Tématem projektu jsou dětská práva. Našimi partnery jsou: Španělsko, Polsko, Rumunsko a Velká Británie. Pilně pracujeme na aktivitách, které jsme si naplánovali ještě před začátkem projektu.

Nedílnou součástí projektové činnosti jsou také mezinárodní schůzky v jednotlivých zemích. Na podzim  jsme si vyměňovali zkušenosti ve Španělsku a  ve dnech 11. – 16. března nás přivítali naši polští kolegové ve svém městě Słupsk. Na letišti v polském Gdaňsku nás čekalo milé uvítání a potom již cesta do Słupsku na ubytování v hotelu Staromiejski. Čekalo nás pět dní pilné projektové práce.

Hned druhý den jsme navštívili naši hostitelskou školu. Nachází se přímo v centru města a co do počtu dětí je zhruba poloviční než naše. Celé pondělí jsme strávili projektovým jednáním – zhodnotili jsme dosavadní průběh projektu, zkontrolovali jsme, jestli všechny členské země plní své povinnosti a závazky, které si předsevzaly na začátku projektu. Odpoledne jsme se zúčastnili workshopu na téma tutoring, za což jsme obdrželi i certifikát.

Další den nás po dopoledni ve škole čekala trocha odpočinku – výlet na pobřeží Baltského moře. Navštívili jsme přímořské letovisko Ustka, kde jsme se mimo jiné prošli po bílé písečné pláži a nadýchali se mořského vzduchu. Večeři jsme si vychutnali v krásné restauraci Syrenka.

Středa nás přivítala opravdu chladným počasím, ale to nám náladu nezkazilo. Čekal nás totiž celodenní výlet do Gdaňsku. Po snídani jsme se autobusem vypravili na zhruba dvouhodinovou cestu do tohoto krásného města. Nejdříve jsme navštívili Evropské centrum solidarity, které připomíná bouřlivé události v Polsku v roce 1980. Potom jsme přejeli do Muzea druhé světové války, které jsme si prohlédli s audioprůvodcem. Obě tato místa tématicky korespondují s naším projektem – práva lidí, jejich dodržování, porušování. Po vydatném obědě jsme si prohlédli centrum města. Musíme říct, že Gdaňsk je opravdu nádherný, plný krásných, upravených domů. Nadchly nás také jantarové šperky, kterých je tu všude spousta. Večeře nás čekala v pozdních večerních hodinách opět ve Słupsku.

Mrazivé a větrné čtvrteční ráno jsme strávili na radnici ve Słupsku, kde nás přijala starostka města. Ocenila naši práci a její důležitost. Poté, co jsme starostce předali dárky z našich měst, převzala si naši skupinu průvodkyně a provedla nás krásnou historickou budovou radnice. Dokonce jsme vystoupili až na vyhlídku věže a prohlédli si Słupsk z výšky. A potom byl zase čas na práci. Navštívili jsme ukázkové hodiny ve škole. Děti se opravdu snažily, byly velmi milé, pracovité a nadšené. Prostě úplně stejné, jako jsou ty naše!

Ale všechno má svůj konec, a tak i nás čekala poslední večeře. Ve sportovní hale na kraji města už na nás čekali téměř všichni učitelé školy a měli pro nás připravenou skvělou večeři. Od našich hostitelů jsme dostali certifikáty, které dokládají naši účast na mezinárodní projektové schůzce, a také drobné dárky, které nám  budou tento krásný týden připomínat. Následovalo ochutnávání místních specialit a potom mezinárodní zpívání. Během týdne totiž účastníci z každé země tvořili seznam oblíbených písní. A ty se potom formou karaoke zpívaly. Bylo to skvělé zakončení celého týdne. Uvědomili jsme si, že přestože pocházíme každý z jiné země, hudba je něco, co nás dokáže spojit.

A co nás v projektu čeká dál? Na začátku června se mezinárodní schůzka uskuteční v Písku. Tylovka tedy bude hostitelskou školou. Do té doby nás čeká spousta pilné práce a příprav. Moc se na naše hosty těšíme, až jim budeme moci oplatit jejich pohostinnost a ukázat jim místa, na která jsme pyšní.

Pavlína Reinišová – vedoucí projektu

 

Stáhnout soubor

Další Aktuality

OČR

PF 2022

Participativní rozpočet ve škole – pobytové atrium

Vánoce na Tylovce e-katalog

Vánoční jarmark a Charitativní stánek na náměstí – zrušeno

Charitativní prodej andílků z Tylovky ve středu 1.12.2021 na Velkém náměstí