Základní škola Josefa Kajetána Tyla
a Mateřská škola Písek, Tylova 2391


Počasí

Léto na Tylovce

Tylovka neodpočívá ani o prázdninách

 

 

Již tradičně se na chodbách základní školy J.K. Tyla i o prázdninách nesly dětské hlasy a švitoření. I na letošní léto byly připraveny hned tři příměstské tábory v doplňkové činnosti, které se těší oblibě u dětí i rodičů.

 

Každý z nich měl vlastní téma, v jehož duchu se pak nesl celý týden v rámci táborových her i výroby či sportovních aktivit.Kreativní tábor, který potěšil všechny šikovné ručičky, byl na téma ,,Alenka v říši divů”. Děti se seznámily s kočkou Šklíbou, vyrobily si vlastní kroket, Kloboučník jim pomohl designovat ty nejoriginálnější klobouky a úspěšně dopadl i boj se Srdcovou královnou, se kterým jim pomáhali bojovníci z karet. Veškeré aktivity doplnila výroba šperků z fimo hmoty a malování na tašky.

Na druhém tvořivém táboře se účastníci podívali několik tisíc let do minulosti a ocitli se v pravěku. Tvořili pravěké malby, hledali schránky trilobitů, nechyběl ani lov na mamuta. Každý den se děti ocitly v jiné geologické době a dozvěděly se o ní vše možné. Pro celkovou lepší představu o pravěkém životě děti navštívily muzeum v Písku, kde si vyzkoušely, jak rozdělávat oheň nebo mlít mouku. Nakonec získaly děti poklad, který jim předal samotný pračlověk.

Třetí tábor sportovně kreativní byl inspirovaný deskovou hrou osadníci z Kataru. Osadníci si museli obstarat potřebné suroviny, zasadit obilí, pochytat ovečky i vytěžit kamen. Na tržiště upletli krásné košíky a při nejednom rozplétání, kvůli předchozí chybě, se nejen přesvědčili o náročnosti toho řemesla, ale také si procvičili svou trpělivost. Úspěšně tak obsazovali své mapy a stavěli domy, vesnice, města, ale dokonce i banky. Děti během celého týdne sbíraly zlaťáky, za které si na konci tábora mohly koupit nejrůznější odměny.

Protože všechny tábory  doprovázely i vysoké venkovní teploty, každý týden se našlo jedno odpoledne, kdy propukla vodní bitva.

 

 

O prázdninách se na Tylovce Tyla uskutečnily i dva příměstské tábory pro ukrajinské děti, které přišly do Písku během tohoto roku. Tábory proběhly za podpory města Písek. Celkem se táborů zúčastnilo 19 ukrajinských dětí. Byl pro ně připraven program, který jim měl umožnit poznat Písek a jeho okolí, zlepšit se v českém jazyce a díky tomu se tak lépe připravit do školních lavic. Samozřejmým a nepřehlédnutelným cílem byla také zábava a příjemně prožité chvíle s kamarády. Na programu dne byly různé sportovní aktivity, z nichž nejoblíbenější byl zajisté fotbal. Dále se tábor skládal z táborových her a dílčích úkolů. Děti prošly Písek s mapou a poznaly domovní znamení, vlakem navštívili mini zoo v Putimi a na zpět do Písku se dokázaly bez větších problémů dostat po svých. Nechyběla ani kreativní část, kdy si děti malovaly na textil, vytvořily netradiční obrazy, vyráběly šperky z fimo hmoty nebo si třeba upletly vlastní košík.

 

 

Aby toho nebylo málo, pořádal Tylovka potřetí i dva další příměstské tábory v rámci projektu OP VVV Inkluzivní vzdělávání pro školy zřízené městem Písek, které jsou spolufinancovány Evropskou Unií. Projekt je zaměřen na žáky Tylovy školy z odlišného sociokulturního prostředí včetně cizinců. Vzdělávací aktivity byly zaměřeny na rozvoj matematické a čtenářské gramotnosti formou her v přírodě, ve městě, při výletech a sportovních akcí. Děti se pravidelně setkávaly vždy od pondělí do pátku v době od devíti do čtrnácti hodin. Během tábora čekala na děti řada úkolů. Vyrobily si vlastní portfolio, zábavnou formou zpracovávaly pracovní listyv době oběda, v rámci poznávání odlišných gastronomických kuchyní, měly možnost ochutnat pokrmy italské, vietnamské, čínské, francouzské kuchyně. Nechyběla ani oblíbená návštěva Lezetopu, kde si opravdu každý našel své. Ať už to bylo lezení na stěnu za pomoci instruktorů, nebo jen skákání na Bouldrovce. Ani tentokrát jsme nezapomněli navštívit píseckou Sladovnu a Prácheňské muzeum. Největší radost ale všem udělala návštěva plzeňské ZOO a Dinoparku. Při závěrečném loučení dostalo každé z dětí na památku a na podporu čtenářské gramotnosti knihu. Děkujeme městu Písek za umožnění realizace inkluzivních příměstských táborů v rámci tohoto projektu.

 

 

Všechny výše uvedené tábory jsme si užili a doufáme, že s námi i Tylovka, která se jako my těší na příští léto, kdy její chodby neobsadí prázdninové ticho ale smích.

 

 

Ladislava Bečková

Bc. Eliška Bečková (i foto)

Mgr. Renata Lehnertová

Radka Ranoušková

 

Stáhnout soubor

    léto (1)léto (9)léto (8)léto (7)léto (6)léto (5)léto (4)léto (3)léto (2)

Další Aktuality

S Tylovkou na prsou aneb školní e-skop se Schools United je opět tady

Strážní andělé a naši prvňáčci

Program třídních schůzek 27.9.2022 a vyúčtování příspěvku Spolku rodičů

My v tom Jihočechy nenecháme I – informace

Letní škola činnostního učení Tvořivé školy opět na Tylovce v Písku

Tylovka a Papučový den