Základní škola Josefa Kajetána Tyla
a Mateřská škola Písek, Tylova 2391


Počasí

Akademie ke Dni matek 2018

Rád bych touto cestou poděkoval ještě jednou všem návštěvníkům, všem účinkujícím i všem organizátorům za skvělý kulturní a společenský zážitek.

 

Děkuji pak zvláště p. Františku Poklopovi, který nám věnoval loutku Josefa Kajetána Tyla. Najdeme pro ní čestné místo a bude už navždy naším maskotem.

 

Připojuji znění svého úvodního slova a několik fotografií p. Jaromíra Hladkého.

 

 

„Vážení hosté, děti, milé maminky.

 

Dovolte mi, abych vás přivítal na další školní Akademii ke Dni matek zde v krásných prostorách divadla F. Šrámka.

 

Minule jsem zde mluvil o tom, že se slovo matka nebo maminka podobá ve většině jazyků světa a o tom, že slabiky má-ma vyslovují děti jako první. Po skončení večera za mnou přišlo několik rozzlobených tatínků a babiček s tím, že jejich děti či vnoučata říkaly jako první slabiky tá-ta nebo bá-ba :-)

Ať už je to tak nebo tak, vy budete dnes sledovat, kam se vaše děti od těch prvních slabik díky školnímu vzdělávání posunuly.

 

Chtěl bych poděkovat všem účinkujícím za jejich píli při nacvičování, učitelkám, učitelům a vychovatelkám (které najdete v tištěném programu) za jejich trpělivost, všem v zákulisí za nezištnou pomoc a vám všem za účast a podporu akcí školy.

 

Naše škola má propůjčený čestný název Základní škola Josefa Kajetána Tyla a mateřská škola Písek. Je to především proto, že je vlastně v těsné blízkosti Divadla Fráni Šrámka v Tylově ulici a Tyl byl bezesporu významným dramatikem.

 

Není bez zajímavosti, že Josef Kajetán je vyobrazen na historické oponě divadle společně s Bedřichem Smetanou a Jaroslavem Vrchlickým. Tato opona se po 70 letech v depozitáři vrátila na scénu v roce 2006.

 

Josef Kajetán Tyl se v Písku v roce 1829 (ve svých 21 letech) pokusil začít svoji hereckou kariéru u kočující divadelní Hilmerovy společnosti. Ta tehdy hrála v domě v dnešní Heydukově ulici, který divadlu propůjčil písecký kupec Jan Otto. Tyl zde hrál česky a německy a moc neuspěl. Písek navštívil ještě v květnu 1852 (ve svých 44 letech) , kdy nechal postavit dřevěnou arénu s krytým jevištěm na městském ostrově. Podle dobových záznamů však zaznamenal „žalostný neúspěch.

 

Já tedy doufám, že jeho pomyslná třetí návštěva by ho potěšila. Písečtí na něj nezapomněli a u nás ve škole by se mu jistě líbilo. Dnešní představení budiž toho důkazem.

 

Dnešní akademie je poprvé pod taktovkou režisérské dvojice paní vychovatelek Pavlíny Franců a Kateřiny Podešvové. Sám za sebe musím říci, že se moc těším, jak naváží na úspěšné a nápadité akademie z let minulých. Držme jim i dětem společně palce.

 

Příjemný večer a dobrou zábavu vám všem.

Stáhnout soubor

    IMG_0013IMG_0060IMG_9602IMG_9607IMG_9671IMG_9698IMG_9738IMG_9758IMG_9765IMG_9817IMG_9845IMG_9900IMG_9907IMG_9941IMG_9963IMG_9983

Další Aktuality

Školní e-shop bude otevřen od pondělí 20. 5. 2024!

Hledáme posilu do školní kuchyně

Derniéra pohádky O staré vrbě!

Schůzka rodičů nově přijatých dětí- KMŠ

Školička pro budoucí prvňáčky

Dodatek č. 1 ke Kritériím k přijímání dětí k předškolnímu vzdělávání ve školním roce 2024/2025