Základní škola Josefa Kajetána Tyla
a Mateřská škola Písek, Tylova 2391


Počasí

Den válečných veteránů 2022

Den válečných veteránů jsme si letos připomněli v Palackého sadech v Písku u pomníku letcům z Písecka. Stalo se tak symbolicky 11. 11. 2022 v 11:00 hodin.

Na úvod se rozezněly zvony z děkanského kostela Narození Panny Marie, aby připomenuly ukončení první světové války. Lidé si tehdy mysleli, že je již poslední.

Dne 11. listopadu 1918 v 11:00 hodin bylo ve vlakovém voze u severofrancouzského města Compiegne podepsáno příměří. Oslavy tohoto dne se postupně šířily, někde pod názvem Dne vzpomínek, v USA jako Den veteránů. Symbolem byla nejdříve chryzantéma, později například v Belgii sedmikráska, která se prodávala při charitativních akcích. Dnes je symbolem vlčí mák.

Markéta Merhautová přednesla báseň Na polích flanderských, která se stala inspirací pro symbol vlčích máků.

Jsme rádi, že si tuto pietní připomínku už nikdo nedovede představit bez vlčích máků z Tylovky. Letos jich bylo přes 900. Poděkování patří paní vychovatelce Laďce Bečkové a celému jejímu týmu spolupracovníků.

 

foto: Písecké Postřehy/Martin Petřík

 

Stáhnout soubor

    7654321

Další Aktuality

Letní příměstské tábory 2024

Hledáme uklízečku/uklízeče do ZŠ

Karneval školní družiny

Den otevřených dveří v 1. třídách

Pozvánka na akci V tanečním rytmu 2024

Celoškolní projektový den civilní ochrany