Základní škola Josefa Kajetána Tyla
a Mateřská škola Písek, Tylova 2391


Počasí

Hezké léto všem!

Ať žijí duchové!

 

Připouštím, že je to poměrně nezvyklý začátek slavnostního projevu na závěr školního roku.

 

Pan Peterek, administrátor našich webových stránek, opět vybral prázdninový námět, který tu ještě nebyl.

 

Hrady, zámky, zříceniny a tvrze bývají častým a oblíbeným cílem prázdninových výletů, přeji vám proto všem, aby vám léto vyšlo podle vašich představ, abyste mohli prázdniny trávit tam, kde to máte rádi a s  těmi, které máte rádi.

 

Ať žijí duchové je také můj (a věřím, že i váš) velmi oblíbený film a to je další věc, na kterou je o prázdninách spousta času. Knihy, časopisy, filmy, divadlo….

 

Když přemýšlím o škole jako o nějakém hradu (jmenoval by se nejspíš Tylburg nebo Tylštejn), byl bych rád, abychom byli i v příštím školním roce nedobytnou tvrzí jen pokud se bezpečnosti všech týče, jinak bychom chtěli být nejspíše otevřeným renesančním zámkem plným barev, světla, vědění, moudrosti a spolupráce. Jistě ne nějakou zříceninou (byť jsou často velmi romantické), jistě se obejdeme bez vodního příkopu, kata, hladomorny a mučicích nástrojů. Ty si prohlédněte při vašich putováních.

 

Také se usmívám při představě, čím že bych jako ředitel školy mohl v hradu být. Možná bezhlavým rytířem (to by bylo někdy až nebezpečně přesné), možná devítihlavou saní (to bych nerad), ale nejspíš tedy králem (to se myslím očekává). Ostatně hermelín mám moc rád. Zvláště teď v létě a na grilu. Paní učitelky jsou jistě spanilé princezny, páni učitelé nejchrabřejší rytíři. Je nám také jasné, kdo by nosil Řád zlaté vařečky, kdo jsou moji rádcové a kdo dělá v podzámčí všechny ty důležité práce, bez nichž by žádný král ani hrad nemohli fungovat.

 

Zdravím naše absolventy v devátých třídách, kteří po prázdninách vyrazí do světa na zkušenou. Zdravím také naše malá pážata v prvních třídách, která mají za sebou první rok u dvora na našem Tylštejně. Ukázala, že jsou velmi platnými členy naší posádky a dobře se rozkoukala ve všech hradních komnatách, dílnách, laboratořích a knihovnách.

 

Děkuji vám všem za spolupráci a péči o naše království, přeji vám všem ještě jednou krásné léto, užijte ho ve zdraví a načerpejte síly.

 

K další prohlídce našeho hradu Tylštejn se dostavte po letní pauze ve čtvrtek 1. září 2022 v 8:00 hodin.

 

Na shledanou.

 

Pavel Koc, kastelán :-)

 

 

PS: A pokud byste si našli chvilku na vyplnění dotazníku Klima školy 2022 pro rodiče, budeme rádi.

Stáhnout soubor

Další Aktuality

Ladovská zima i na Tylovce

Nabídka volného místa na 11.MŠ Na Ryšavce trvá

Charitativní andílci nejen ve škole na jarmarku…

Stávka 27. 11. 2023 potvrzena

Potvrzení stávky v pondělí 27.11.2023

Tylovka a stávka