Základní škola Josefa Kajetána Tyla
a Mateřská škola Písek, Tylova 2391


Počasí

Máte potíže s přáteli?

Přátelství nikdy nezůstává stejné, buď ho posilujete a ono vzkvétá, nebo jen tak skomírá a za chvíli zanikne. Někdy se přátelé rozcházejí, protože začali žít v odlišných podmínkách, získali rozdílné zkušenosti a uznávají jiné hodnoty. Oba se změnili a nemají si už tolik co říct. Problém ale může vzniknout i z jiných důvodů.

Přátelé, kteří si vás přivlastňují

Kamarád si na vás dělá přílišné nároky, chce vás mít jen pro sebe. Chodí na návštěvy bez ohlášení, zůstává pravidelně na večeři, doprovází vás na akce, které máte domluveny s někým jiným, nebo vám je dokonce vyčítá. Plánuje váš víkendový čas, musí mít dokonalý přehled o tom, co děláte. Připadáte si, jako byste mu patřili.  Důvodem této závislosti na Vaší osobě je jeho nízká sebedůvěra. Na jedné straně se bojíte, že ho ztratíte, když budete hájit své soukromí, zároveň ale nemáte čas ani energii brát na sebe zodpovědnost za problémy druhého. A to je vhodná chvíle zhluboka se nadechnout a říct: „ Tentokrát už ne!“

Závistiví přátelé

Když je všechno, jak má být, můžete se s kamarádem podělit o každou radost. Je nadšený, když se vám povede v něčem uspět, rád si prohlíží Vaše fotky z dovolené na Ibize a pomůže vám vybrat nové šaty za peníze za vysvědčení. Jestliže ale místo radosti zaslechnete od kamaráda jízlivou poznámku (… „stejně tam letos nebyla žádná konkurence“… „ ten kluk, co tě požádal o tanec, je trapnej“… apod.), dejte si pozor. Takoví lidé bývají nejistí sami sebou a při vašem úspěchu si připadají horší než vy. Raději před nimi o své radosti mlčte a případné uštěpačné poznámky přejděte s úsměvem, aby pochopili, že svými řečmi nemají vliv na to, co děláte. A když svému kamarádovi sami něco závidíte, nebojte se mu to otevřeně přiznat.

Vypočítaví přátelé

Na rozdíl od závistivého, vypočítavý přítel vás opouští, když se vám dařit přestává. Už nemáte možnost vypalovat cédéčka, bazén na vaší zahradě je v rekonstrukci, máte nižší kapesné než dřív? Najde si někoho jiného. Takový přítel opravdu nestojí za to, abyste se kvůli němu trápili. Jestli mu jde jen o to, co z vás může vytěžit, pusťte ho klidně z hlavy.

Dostali jste kopačky

Občas se stane, že jste s někým chtěli kamarádit, ale on už nemá zájem, přestane si vás všímat. Není to nic příjemného, ale stává se to. Cítíte se mizerně, máte pocit ukřivdění a možná se i zlobíte. Začnete se obviňovat, připadáte si hrozní a přemýšlíte, co jste udělali špatně. Pak se začnete zlobit a ptáte se, jak může být takový ničema a takhle vás zradit. Tyto reakce jsou přirozené, ale neměli by ovlivňovat vaše chování.

Co nedělat:

Brečet, kdykoli ho uvidíte.
Říkat ostatním, jak ho nenávidíte.
Chodit za ním a přemlouvat ho, aby si to rozmyslel.
Říkat si, že jste hrozní a za nic nestojíte.

Co dělat:

Usmát se a říct: „ Ahoj, jak se máš?“
Chovat se přátelsky k ostatním a vytvářet si nové vztahy.
Uvědomit si, že i když on o vaše přátelství nestojí, ostatní ano.
Najít si přátele, kteří vás mají rádi takové, jací jste.

Chcete se rozejít

Zamyslete se, zda máte podstatný důvod k rozchodu. Už si nemáte co říct, několikrát vás zklamal nebo pomlouval?
Pokud vás opravdu zranil, řekněte mu to na rovinu, ale o samotě a v klidu.
Jestliže už si prostě tolik nerozumíte, setkávejte se méně často a dejte tomu trochu času. Buďte šetrní a nesvalujte vinu na druhého. Stačí říct: „Vidím, že tenhle vztah nikam nevede a bude lepší, abychom oba měli možnost poznat někoho jiného.“

Stáhnout soubor

Další Aktuality

Naše škola zavádí program KiVa!

Další z pedagogických akademií – Školní problematika a pedopsychiatrie

NÁŠ SPOLUŽÁK JE AUTISTA – pozvánka na přednášku do školy

Prevence a řešení šikany a dalších projevů rizikového chování ve školách

Co víme o agresi?

Umíš říct „NE!“ ?