Základní škola Josefa Kajetána Tyla
a Mateřská škola Písek, Tylova 2391


Počasí

O přátelství (nejen) na nové škole

Byli jste přijati na střední školu a chcete se dobře zařadit do nového kolektivu? Nebo zlepšit své vztahy s kamarády v současné třídě? Pokud ano, můžete vyzkoušet následující osvědčená pravidla:
Pravidlo 1:
Chcete-li se s někým kamarádit, musíte nejdřív kamarádit sami se sebou.
Zní to nesmyslně? Jen se nad tím zamyslete. Jestli si myslíte, že jste hloupí, oškliví nebo nudní, budete  vysílat otrávené pohledy a vyzařovat: „Jen se na mne podívejte, jak jsem nemožný, proč byste se se mnou měli vůbec bavit?“

Také představa, že hodně peněz, značkové oblečení,velký byt nebo štíhlá postava vám pomohou získat přátele, je mylná. Byli byste pak milejší, vtipnější? Všiml by si toho vůbec někdo? Možná, ale tak na týden. To hlavní je Vaše osobnost, vlastnosti, to, jak dobří jste přátelé těm ostatním. Váš byt nemusí být velký, stačí, když bude útulný. Máte rádi legraci? Umíte druhým naslouchat, jste ochotni pomoct? Pak máte cenu zlata.

Každý má nějaké dobré stránky a nějaké špatné. Trik je v tom, že zdůrazníte ty dobré a snažíte se zmírnit ty špatné.

Pravidlo 2:
Ať o sobě máte sebehorší mínění, najde se někdo, pro koho budete skvělí.
Chcete být nejlepší ve všech předmětech nebo sportech? Chcete mít husté blond vlasy a dokonalou postavu a vždy dobrou náladu? Myslíte, že pak by vás měl každý rád? Naopak. Jsme jen lidé a nikomu se nelíbí, když se musí poměřovat s naprostou dokonalostí. Vaše bezchybnost by každého záhy unavila a začal by hledat někoho, kdo má nějaké lidské nedostatky.

Pravidlo 3:
Přílišná snaha je stejně marná, jako žádná snaha.
Už jste někdy poslouchali oblíbeného Jirku, jak vypráví  o večírku, který na dnešek chystá, a věděli jste, že vás určitě nepozve? Začali jste se pak zoufale snažit být jako oblíbení lidé, nosit jejich účes, oblečení, vloudit do jejich rozhovorů, předstírat, že máte rádi stejné věci jako oni?

Ani to není cesta, vedoucí k cíli. Předstírat 24 hod denně, že jste někdo jiný, může být docela vyčerpávající. Je mnohem snadnější být sám sebou. Zdůraznit své klady, potlačit své zápory.

Pravidlo 4:
Po partě, která je středem dění dnes, nemusí zítra ani štěknout pes.
Když jste středem dění, připadáte si možná důležití, když se něco děje mimo vás, cítíte se naopak zbyteční. To však neznamená, že se s nejoblíbenějším člověkem musíte skamarádit, jinak váš život ztratí cenu, protože se nedostanete do té pravé společnosti. Když se nějaké partě nezamlouváte, porozhlédnete se jinde. Zkusíte nový druh sportu, kroužek nebo oddíl, který vás svou činností láká, a najdete spoustu lidí podobných zájmů, kteří vás mezi sebe rádi přijmou. Opravdové přátelství je víc, než být s někým jen proto, že je středem pozornosti.

Jací lidé bývají oblíbení?
Oblíbený člověk bývá: přátelský, ochotný, laskavý, má smysl pro humor, dokáže mlčet, dokáže cítit s ostatními.Dokáže se nadchnout pro společnou činnost, rád něco dělá pro ostatní a je zábavný.

Tito lidé bývají také stále usměvaví a dívají se na život z té lepší stránky. Málokdy se rozčílí a ostatní vyhledávají jejich společnost proto, že jim pomáhají věřit v dobrý konec. Mají na rtech spíš dobrý vtip, než jízlivou poznámku.

Mají dobré nápady a rádi se o ně podělí. Připojí se k přemýšlení, když ostatní řeší nějaký problém.
Rádi se pouštějí hlava nehlava do nových věcí. Nebojí se, že se znemožní a jejich nadšení je nakažlivé.

Nikdy je ani nenapadne, že by to nemuselo vyjít. Ostatní se k nim vždy rádi připojí.

Mají tričko promočené slzami druhých a udělají si vždy čas, aby je vyslechli. Ostatní jim nejsou lhostejní a dokážou je utěšit nebo povzbudit dobrým slovem.

Umí mluvit tak, aby jim ostatní rozuměli a sami rozumí i tomu, co zůstává nevyřčeno, protože poslouchají také očima a tělem.

Nikoho nezesměšňují a také neradí, dokud nejsou o radu požádáni. Problémy svých kamarádů neberou na lehkou váhu a předčasně neodsuzují člověka, když neznají všechny souvislosti nebo příčiny jeho chování. Umí říct svůj názor slušně a nesouhlasí se vším jen proto, aby se nelišili.

Stáhnout soubor

Další Aktuality

Naše škola zavádí program KiVa!

Další z pedagogických akademií – Školní problematika a pedopsychiatrie

NÁŠ SPOLUŽÁK JE AUTISTA – pozvánka na přednášku do školy

Prevence a řešení šikany a dalších projevů rizikového chování ve školách

Co víme o agresi?

Umíš říct „NE!“ ?