Základní škola Josefa Kajetána Tyla
a Mateřská škola Písek, Tylova 2391


Počasí

Víte, jak se ochránit před lupiči a násilníky?

Důvěřujte svým varovným pocitům a vyhněte se nebezpečí včas. Nelíbí se vám muž, který k vám přistoupil do výtahu? Poslechněte svou intuici, rychle vystupte a jděte po schodech, ať si myslí, co chce.

Naučte se říci ne. Nechcete dělat to k čemu vás přemlouvají kamarádi v partě? Sdělte ostatním jasně, kde jsou vaše hranice, co ještě ano a co v žádném případě. Vymluvte se třeba na rodiče, i když vám to připadá trapné.

Vyhněte se jízdě s opilým řidičem, i když je to známý a pil jen trochu. Vždy se najde někdo, kdo vás odveze bezpečně, chvilka čekání nebo peníze za taxík stojí za váš život nebo zdraví.
Držte si odstup od lidí, kteří se chovají nevhodně – jsou hluční, agresivní, opilí, obejděte je velkým obloukem.

Někdo vás sleduje? Utíkejte tam, kde jsou lidi, třeba do obchodů.

Sluchátka na uších jsou fajn, berou vám ale důležité zvukové informace o okolí a stáváte se snadnou obětí přepadení či autonehody. Používejte je jen v bezpečném prostředí.

Přepadl vás neozbrojený lupič? Překvapte ho. Energicky kopněte, kousněte, křičte z plných plic (natrénujte si to). Utíkejte mezi lidi, udělejte rozruch. Naučte se jednoduché kopy a údery na citlivá místa, vyproštění z úchopu. O přepadení řekněte rodičům, oznamte na policii, pamatujte si detaily.
Přepadl vás ozbrojený lupič? Tady není hrdinství na místě, jde vám o život. Nejspíš se budete muset vzdát. Snažte si zapamatovat jeho podobu a vše s rodiči ohlaste policii. Možná tím zachráníte život dalším nevinným obětem.

Řekne-li dívka ne, znamená to NE. Mělo by znít rozhodně, energicky, s přímým pohledem do očí.
Polibek neznamená souhlas s pohlavním stykem. Jestli to váš protějšek nechápe, použijte jakékoli síly, abyste se z nepříjemné situace dostaly. Co si to vůbec dovoluje?

Ani zaplacení útraty na schůzce chlapce k ničemu neopravňuje!

Ke znásilnění dochází nejčastěji na nočních parkovištích a při autostopu, vyhněte se oběma za každou cenu.

Pokusy o znásilnění bývají předem dobře naplánované a pachateli obvykle nezáleží na vzhledu, věku, oblečení ani atraktivitě oběti.

Oběti sexuálního násilí a zneužívání ve většině případů znají osobně pachatele, může to být  příbuzný, soused či vedoucí kroužku. Máte právo říci KAŽDÉMU, aby se vás nedotýkal tak, jak je vám to nepříjemné.

Máte někoho dospělého, komu se můžete svěřit nebo požádat o pomoc v nezvládnutelné situaci, kdo vám nebude nic vyčítat? Pokud nenajdete nikoho ve svém okolí, rodiče, příbuzné, známé, učitele, vždy je možné zavolat na linku důvěry, např. 382 222 300.

I když jste se chovali hloupě a porušili zákazy rodičů, netrapte se výčitkami, viníkem je vždy jen a jen pachatel.

Stáhnout soubor

Další Aktuality

Naše škola zavádí program KiVa!

Další z pedagogických akademií – Školní problematika a pedopsychiatrie

NÁŠ SPOLUŽÁK JE AUTISTA – pozvánka na přednášku do školy

Prevence a řešení šikany a dalších projevů rizikového chování ve školách

Co víme o agresi?

Umíš říct „NE!“ ?