Dnes je neděle, 16. prosince, svátek má Albína, gratulujeme!

Koncert švédského studentského orchestru LiTHe Blås (nejen) pro naše žáky

Dnes dopoledne měli naši žáci shlédnout a „zažít“ zajímavý koncert švédského studentského orchastru. Pro děti to byl úžasný zážitek. Poslechly si dobrou angličtinu, viděly spoustu různých hudebních nástrojů a hlavně zažily pocit z živého orchestru.

Orchestr má padesát aktivních členů. LiTHe Blås je typický studentský orchestr. Vznikl, vlastně tak trochu náhodou, na půdě univerzity v Linköpingu v roce 1973. Tehdy si studentská unie uvědomila, že Linköping nemá vlastní orchestr a rozhodli se jeden narychlo založit, aby se mohli zúčastnit studentského festivalu. Orchestru se podařilo přežít i po festivalu, kde zahráli několik klasických švédských pochodů, a začal růst.

Po Evropě jezdí orchestr od 80. let, kdy se prvně rozhodl opustit Švédsko. Jeho členové mají za sebou vystoupení v Německu, Holandsku, Polsku či Itálii.

A jak zmiňují sami členové orchestru LiTHe Blås: „Pro nás je vždy nejdůležitější radost z hraní. A společná zábava nás a publika. Je totiž zábavné nás nejen poslouchat, ale i sledovat. Teď po dlouhém studiu a ukončení semestru jsme velmi rádi, že se opět vydáváme na turné po Evropě. Budeme zase hrát a slavit.“

P1020439P1020441P1020444P1020446P1020450P1020453P1020466